image1 image1 image1

6.Działania na rzecz ochrony jezior Pojezierza Kaszubskiego

Działania na rzecz ochrony jezior Pojezierza Kaszubskiego

Motto:

"Konstytucja czy inne ustawy , jeżeli nie są wpisane w serca obywateli
są jedynie  zapisaną kartką , którą można wrzucić do kosza"

Konferencja Krajów Nadbałtyckich (Vorinborg, 1991r.)

Panuje powszechna opinia, że polskie przepisy prawne dotyczące ochrony środowiska należą do jednych z najlepszych na świecie.  Z chwilą wejścia do struktur  Unii Europejskiej parlament  RP przyjął nową ustawę o ochronie przyrody w której pojawiła się dodatkowa forma ochrony przyrody – obszary Natura 2000, a także zapisy dyrektyw, które obowiązują kraje zrzeszone w UE. 

Nakreślając  w tym  artykule formy dotychczasowych działań na rzecz ochrony Jezior Kaszubskich, niezbędne jest odniesienie się do ich ochrony  wynikające z przepisów  prawnych.

W związku z przynależnością Polski do Unii Europejskiej, zbiorniki wodne leżące na jej terytorium, objęte są ochroną wynikającą z aktu prawnego obowiązującego na terytorium całej Unii Europejskiej, Ramowej Dyrektywy Wodnej (Dziennik Urzędowy UE nr327 z dnia 23 grudnia 2000 r.)

Zadaniem RDW jest ochrona wód w państwach członkowskich UE  na jednolitym, wysokim poziomie i troska  o zachowanie dobrej jakości wód dla przyszłych pokoleń. Nadrzędnym celem jest zapewnienie do 2015r. (wyjątkowo do 2027r.) dobrego stanu wód powierzchniowych i podziemnych.  RDW określa parametry chemiczne, biologiczne i hydromorfologiczne wód. Zgodnie z RDW programy i plany ich osiągnięcia w poszczególnych krajach członkowskich UE powinny być  przedłożone Komisji Europejskiej do 2009 r. a wdrożone do 2015 r. (wyjątkowo do 2027r).  Sprawozdania z nich powinny zawierać: analizy ekonomiczne, charakterystyki obszarów dorzecza i programy monitoringów. Aktualizacje odbywać się będą co 6 lat.

Przykładem wdrażania RDW  (Rozporządzenie z  13.05.2009r.- Dz.U.Nr 81) jest  przebadanie w 2010r. stanu ekologicznego 16 jezior w woj. pomorskim. Badano 3 elementy: fitoplankton (chlorofil ,,a)”; fitoplankton wartościowy, Okrzemkowy Indeks Jakości; makrofity – Makrofitowy Indeks Stanu Ekologicznego. Badania wspomagane były parametrami fizyko-chemicznymi.

Badania wskazują, że stan ekologiczny tych jezior jest  w  50%  bardzo dobry i dobry i w 50% umiarkowany, słaby i zły.

Wśród badanych jezior znalazło się Jezioro Brodno, o dobrym stanie ekologicznym i  Jezioro Klasztorne Duże o stanie ekologicznym słabym, stanie biologicznym – kl. IV, fizyko-chemicznym – poniżej dobrego.

Dla ochrony Pojezierza Kaszubskiego  mają znaczenie jeszcze dwie dyrektywy Rady  UE: o ochronie dzikich ptaków -  Dyrektywa Ptasia  oraz dzikiej fauny i flory -  Dyrektywa Siedliskowa. W myśl ich postanowień została  ustanowiona sieć obszarów z  najcenniejszymi w skali Europy elementami przyrody. Sieć ta nosi nazwę Natura 2000.

Przepisy prawne UE dotyczą jedynie tych obszarów, które mają znaczenie w skali europejskiej nie w pełni obejmują, te  najcenniejsze z punktu widzenia Polski. Dlatego cenne dla każdego użytkownika Jezior Kaszubskich jest znajomość przepisów zawartych w polskim prawie.

Przepisy polskiego prawa zobowiązują poszczególne instytucje do ochrony jezior i ich zlewni. Przedmiotem ich nadzoru jest: odprowadzanie ścieków do wód, gospodarka nawozowa (zanieczyszczenie związkami azotu ze źródeł rolniczych), zakaz zabudowy, wykonywanie własności nieruchomości przyległych do wód, powszechne korzystanie z wody, zakazy i ograniczenia wynikające z przepisów o ochronie przyrody.

Szczegółowe zalecenia znajdują się w ustawach: o ochronie przyrody, prawo wodne, o nawozach i nawożeniu, o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, o odpadach  o inspekcji sanitarnej.

Większość jezior Pojezierza Kaszubskiego  objętych działaniem Lokalnej Grupy Rybackiej  Kaszuby podlega dodatkowej ochronie, ponieważ znajduje się na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.

W przeciągu 20 lat, istnienia parku, zmieniały się, akty prawne dotyczące jego ochrony. Do najważniejszych z nich należą: Rozporządzenie  Nr 5/94 Wojewody Gdańskiego z dnia 8 listopada 1994r. i rozporządzenie Nr 11/98 z dnia 3 września 1998r. w sprawie wyznaczania obszarów chronionego krajobrazu, określania granic parków krajobrazowych i wyznaczania wokół tych terenów otulin oraz  wprowadzania obowiązujących w nich zakazów i ograniczeń. Uzupełnione  dodatkowym rozporządzeniem Nr 12/98, przez Wojewodę Gdańskiego z dnia 3 września 1998r. w dokumencie ,,Planu ochrony Kaszubskiego Parku Krajobrazowego” o  zapisy dotyczące otuliny parku w tym, strefy ochronnej ujęcia wody powierzchniowej ,,Straszyn” i rzeki Raduni (obowiązywały do 6 sierpnia 2003r).

Z dniem 1 lipca 2010r. (Uchwała nr 1185/XLVIII/10 Sejmiku województwa pomorskiego  z dnia 3 maja 2010r.) dokonano połączenia pomorskich parków krajobrazowych: Nadmorskiego Parku Krajobrazowego we Władysławowie, Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w Gdańsku, Parku Krajobrazowego ,,Dolina Słupi” w Słupsku, Parku Krajobrazowego ,,Mierzeja Wiślana” w Stegnie, Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego w Kościerzynie, Zaborskiego Parku Krajobrazowego w Charzykowach, Kaszubskiego Parku krajobrazowego w Kartuzach i utworzono Pomorski zespół Parków Krajobrazowych z siedzibą w Słupsku. Obecnie obowiązującym aktem prawnym obejmującym ochronę Kaszubskiego Parku Krajobrazowego jest Uchwała nr 147/VII/11 Sejmiku województwa pomorskiego z dnia 27 kwietnia 2011r.

Działania na rzecz ochrony Jezior Kaszubskich podejmowane były oddolnie. Początkowo w szkołach. W Kartuzach badania jezior z uczniami, w ramach programu GREEN prowadziła nauczycielka chemii Renata Mistarz a w gimnazjum w Goręczynie, Teresa Dyl-Sosnowska. Dla ochrony Kaszubskich Jezior duże znaczenia miało spotkanie dwóch wędkarzy nad jeziorem w Ręboszewie. Dr Bogusław Nedoszytko z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Witold Sieciechowski, dyrektor KPK przebywając  nad jeziorem w Ręboszewie stwierdzili , że narzekanie na postępującą degradację jezior niewiele wniesie i należy podjąć konkretne działania.

W efekcie zorganizowano  sześć  konferencji naukowych  pod wspólnym tytułem „Stan zachowania i antropogeniczne przemiany Jezior Raduńskich”, których celem było ocena stopnia zachowania tego ważnego dla regionu i mieszkańców Gdańska ekosystemu. Wzięli w nich udział przedstawiciele  władz, instytucji, naukowców kilku uczelni wyższych i użytkownicy jezior. W organizację ich i późniejsze działania włączył się Powiat Kartuski. Odbyły się one: I – w Kaszubskim Parku Krajobrazowym w 2004r., II – w Urzędzie Gminy w Kartuzach w 2004 r., III- w Firmie Radbur  w 2005r., IV – w Starostwie Powiatowym Kartuzy w 2005r., V - Spotkanie Okrągłego Stołu w 2005r., VI – w  Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku w 2006r. Wymiernym ich owocem było powstanie ,,Programu Ochrony Jezior Raduńskich na lata 2006-2013”, który zredagowały Alicja Mazur i Kamila Formela ze  Starostwa Powiatowego w Kartuzach. Przez siedem lat jego realizacji w gminach powiatu kartuskiego wypracowanych zostało wiele działań aby promować i chronić jeziora. Powiat Kartuski i Gminy Powiatu Kartuskiego podjęli wiele działań i inwestycji aby odciąć dopływ zanieczyszczeń do jezior. Proces degradacji nie został jednak zatrzymany z przyczyn zbyt niewielkiej świadomości ekologicznej wszystkich ich użytkowników i braku wspólnych działań.

Kampanię na rzecz ochrony jezior  w  roku szkolnym 2008/2009 z uczniami Gimnazjum Publicznego w Goręczynie, całkiem bezinteresownie, przygotowała i przeprowadziła, uczestniczka warsztatów Teresa Dyl-Sosnowska. Kampanię nazwano ,,Najwyższa pora ratować Kaszubskie Jeziora”. Uczniowie na kółku biologicznym poznawali tematykę kartuskich konferencji a następnie opracowali logo, plakat i ulotkę. Kampanię wspierała  prasa, radio i gdańska telewizja, pracownicy naukowi, szczególnie z  Instytutu Oceanografii UG a także kilku nauczycieli Adela Plichta, Alicja Karczewska, Małgorzata Hinca, Ewa Tusk. Koszty wydruku 1000 plakatów i 3000 ulotek pokryło Starostwo Powiatowe w Kartuzach i KPK. Trafiły one na zebrania wiejskie, do Urzędów Gmin, ośrodków wczasowych, szkół, instytucji, firm i na  wyższe uczelnie. Uczniowie zaangażowani byli w  prowadzenie badań, konferencji, audycii radiowych i telewizyjnych, pisali artykuły, organizowali stoiska wystawiennicze w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki, odwiedzali wójtów i właścicieli ośrodków wczasowych i przeprowadzali wywiady. W kampanię włączyły się także inne szkoły, które na jej podsumowaniu przedstawiły efekty swoich działań.

Troska o stan Jezior Kaszubskich wyraża się w organizowanych konkursach WFOŚiGW w Gdańsku. Przykładem jest konkurs "Czyste jezior" i konkurs "Nasze Jezioro – Nasza sprawa". W pierwszej edycji wzięło udział 17 szkół gimnazjalnych a obecnie realizowanych jest 19 zadań w  woj. pomorskim.

Na poziomie szkół podstawowych ożywiła swoją działalność Liga Ochrony Przyrody, której koła w powiecie kartuskim wspiera Elżbieta Szyler.

Działań na rzecz ochrony Jezior Kaszubskich jest bardzo wiele, kochamy nasze jeziora i jesteśmy z nich dumni. Są to jednak działania indywidualne, brakuje wspólnej strategii ich ochrony, której efektem staje się rozwój obszaru Kaszub coraz mniej zrównoważony.

free joomla templatesjoomla templates
  Copyrights by Lokalna Grupa Rybacka Kaszuby  
logotypy