image1 image1 image1

RELACJA Z I WYJAZDU STUDYJNEGO SEKCJI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO ORGANIZOWANEGO W RAMACH PROJEKTU „AKTYWNA MŁODZIEŻ W ŚRODOWISKU LOKALNYM”

IMG 2814

 

W środę 30 września 2015 roku odbył się pierwszy  z trzech wyjazdów studyjnych w związku z realizacją projektu pt. „Aktywna Młodzież w Środowisku Lokalnym”, który finansowany jest z środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Grupa aktywnej młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach wraz z przewodnikiem przebyła podróż wzdłuż pierwszej z wyznaczonych tras, odwiedzając ciekawe miejsca znajdujące się na obszarze LGR Kaszuby.

 

 

Pierwszym odwiedzanym miejscem podczas wyjazdu studyjnego był kościół pw. Św. Józefa w Wygodzie Łączyńskiej. Uczestnicy pozyskali tam wiedzę na temat historii kościoła, jego budowy, usytuowania,  w tym także stylu, pozyskiwania materiału do jego budowy oraz poznali ciekawostki związane z dawnym zagospodarowaniem plebani.  Kolejnym miejscem, w którym uczniowie pozyskiwali informacje był gród Pirsna nad Jeziorem Zamkowisko w miejscowości Pierszczewo. W tym miejscu uczestnicy projektu dowiedzieli się informacji o historii tego miejsca, w tym także budowie grodzisk, rodzajach osad, ich usytuowaniu, a także legendach związanych z tym miejscem. Pozyskiwane informacje nierzadko budziły zdumienie wśród uczestników wyjazdu. Trzecim miejscem na trasie był dwór Wybickich i Sikorskich w miejscowości Sikorzyno. W tym miejscu młodzieży przekazano wiedzę dotyczącą historii zespołu dworkowo pałacowego, w tym: informacji związanych z historią rodu Wybickich, budowy dworu, jego odrestaurowywania, funkcji jakie dwór spełnia obecnie itp. Z Sikorzyna grupa udała się do miejscowości Uniradze, gdzie uczniowie zobaczyli stare cmentarzysko kurhanowe Uniradze – Przewóz. Na miejscu uczniowie zapoznali się z  historią, specyfiką, zasięgiem miejsca oraz rodzajach kurhanów. Obecny z grupą Przewodnik poinformował, że ostatnim miejscem, które znajduje się na trasie I wyjazdu studyjnego jest również miejsce będące kurhanowiskiem i znajduje się w miejscowości Węsiory. Zmierzając do Węsior grupa sekcji dziedzictwa kulturowego zatrzymała się w miejscowości Stężyca. Tam poznano historię dwóch kościołów, charakterystycznych dla miejscowości budynków i ich dawnego przeznaczenia a także historii miejscowości. Na zakończenie pierwszego dnia zajęć terenowych uczniowie udali się do kamiennych kręgów w Węsiorach dowiadując się informacji o historii tego miejsca, przeprowadzanych pracach archeologicznych, rodzajach kurhanowisk a także występującej tam roślinności będącej pod ścisła ochroną. W ramach zajęć uczniowie pozyskali wiedzę, którą wykorzystają w przygotowywaniu materiału promocyjnego o obszarze LGR Kaszuby. Tuż po powrocie do ZSP w Sierakowicach z pierwszego wyjazdu pojawiały się ciekawe pomysły na wykorzystanie pozyskanych informacji i stworzenie ciekawego informacyjnie i graficznie materiału promocyjnego.

free joomla templatesjoomla templates
  Copyrights by Lokalna Grupa Rybacka Kaszuby  
logotypy