image1 image1 image1

WIZYTA W GRZYBOWIE

W dniu  25 marca br. 15 osobowa grupa odwiedziła Stowarzyszenie Ekologiczno – Kulturalnego ZIARNO w Grzybowie (k.Płocka). W trakcie wyjazdu uczestnicy zapoznali się z działalnością Stowarzyszenia  przedstawioną przez p. Ewę Smuk – Stranthenwerth.  

 

 

Organizacja ta od 18 latu prężnie działa realizując m.in. różnorodne warsztaty, szkolenia i inne formy działalności  dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Ponadto kolejnym filarem działalności jest  popularyzowanie rolnictwa ekologicznego.

 

 

 

 

 

Siedziba Stowarzyszenia znajduje się na terenie gospodarstwa ekologicznego, gdzie również mieści się biopiekarnia  oraz serownia Ewy i Petera Stratenwerthów. W piekarni wypiekane są  chleby z mąki z pełnego przemiału, dlatego nazywano je „hrube”, co właśnie w języku staropolskim oznacza pełnoziarniste. W gospodarstwie uruchomiono też niewielki młyn.

 

Sery powstają w nowej serowni, która oprócz zadań produkcyjnych spełnia również zadania edukacyjne. Nowa, wybudowana w 2011 roku przy wsparciu z unijnych środków, serownia zastąpiła starszą, niewielką, w której powstały pierwsze sery z Grzybowa. W nowej serowni zostało wydzielone specjalne pomieszczenie, odgrodzone od serca serowni jedynie szybą. To właśnie stamtąd odwiedzający mogą obejrzeć poszczególne etapy wytwarzania ekologicznego sera. 

Nietypową inicjatywą, na bazie której rodzą się kolejne i nowe pomysły to Mini-rezerwat trzmieli „Bombus”. Pani Monika Deja przedstawiła temat bioróżnorodności jako szansy rozwoju wsi właśnie na przykładzie mini – rezerwatu trzmieli założonego w Grzybowie. Na terenie około 4 hektarów nieużytków rolnych należących do Fundacji „Wieś Ekologiczna” założono mini- rezerwat trzmieli, który posłużył jako żywa oaza i miejsce czynnej ochrony trzmiela oraz jako baza dydaktyczna zarówno dla uczniów miejscowych szkół podstawowych i gimnazjalnych jak również dla odwiedzjących   dzieci i młodzieży. Inicjatywa ta stanowi bazę do wielu nowych działań (warsztaty dla dzieci i młodzieży, wspólne akcje sadzenia, siania roślin midodajnych itp.).

Ten krótki wyjazd obfitował w wielu nowych pomysłów i inicjatyw, które z pewnością  zaowocują  na obszarze LGR Kaszuby.

free joomla templatesjoomla templates
  Copyrights by Lokalna Grupa Rybacka Kaszuby  
logotypy