image1 image1 image1

TRADYCYJNE, KASZUBSKIE MALARSTWO NA SZKLE – UCZNIOWIE KLASY V SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2 Z KARTUZ W LGR KASZUBY W CHMIELNIE

DSC 0842

 

W dniu 03.12.2015 r. w siedzibie LGR Kaszuby w Chmielnie odbyły się kolejne warsztaty malarstwa na szkle realizowane w ramach pozyskanych środków  z Fundacji Banku Zachodniego WBK na realizację przedsięwzięcia pn. „Od tradycji i kultury do przyrody i natury – warsztaty malarstwa na szkle” dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kartuzach. W warsztatach udział wzięło 10 uczniów klasy V.

 

Uczestnicy dzisiejszych zajęć z zainteresowaniem słuchali informacji o historii malarstwa, w tym sposobu pierwotnie wykonywanych malowideł, podejmowanej problematyki w kaszubskim malarstwie na szkle ukierunkowanej głównie na postacie sakralne, kompozycje kwiatów, wzory kaszubskie itp. Uczniowie dowiedzieli się, że dawniej na szkło naklejano obrazki świętych pańskich, świętą rodzinę, Jezusa, Maryję. W większości były to drzeworyty przyklejane do szyby w otoce kwiatowego ornamentu malowanego bezpośrednio na szkle.

Wśród wybieranych przez uczestników zajęć wzorów do wykonania prac  znalazły się stosunkowo trudne do wykonania postacie świętych : św. Barbary, św. Ignacego, św. Rozalii oraz św. Antoniego.

tmtz znaczki www

free joomla templatesjoomla templates
  Copyrights by Lokalna Grupa Rybacka Kaszuby  
logotypy