Jem jô rëbòk – Rybołówstwo na Kaszubach – tradycja i współczesność

oklejka rybak 02Lokalna Grupa Rybacka Kaszuby oraz Północnokaszubska Lokalna Grupa Rybacka wspólnie realizują projekt współpracy polegający na przeprowadzeniu kampanii informacyjno-promocyjnej mającej na celu zwiększenie rozpoznawalności obszaru Kaszub, jego specyfiki i uwarunkowań historycznych związanych z obecnością rybactwa i rybołówstwa oraz promowania tego regionu jako miejsca wartego odwiedzenia i spędzenia czasu wolnego /wypoczynku.

Jednym z działań jest publikacja i folder poświęcone tematyce rybołówstwa przybrzeżnego oraz jeziornego „Jem jô rëbòk – Rybołówstwo na Kaszubach – tradycja i współczesność”, których wersje elektroniczne można pobrać poniżej.

 

Poruszają one zagadnienia dotyczące rybołówstwa dawniej i dziś – narzędzi, sprzętów, technik połowu, zwyczajów związanych z ich używaniem, organizacji połowów i kultury społecznej rybaków, życia rybaków i ich rodzin, niematerialnego dziedzictwa kulturowego rybaków i praktyk związanych z rybactwem oraz kuchni rybackiej.

rybacy z lipusza

Zachodzące zmiany w postaci nowych technologii oraz przepisów i subwencji powodują, że dawne rybołówstwo zanika, a wraz z nim kultura rybaków będąca częścią tożsamości kaszubskiej i pomorskiej. Jest to część procesu modernizacji, jednak niektóre elementy mogą pozostać jako element wzbogacający ofertę turystyczną i wzmacniający regionalną tożsamość. Stąd też powstała publikacja dokumentująca dziedzictwo kulturowe rybaków - zarówno materialne (sprzęty, narzędzia) jak i niematerialne (wiedza ludowa, tradycje, kulinaria). Publikacja jest oparta na zrealizowanych terenowych badaniach etnograficznych, a także na kwerendach i badaniach archiwalnych w pomorskich archiwach i muzeach.

Zachęcamy do lektury!

 

oklejka rybak 02

 

 

 

 

ikonka folderu

free joomla templatesjoomla templates
  Copyrights by Lokalna Grupa Rybacka Kaszuby  
logotypy