Projekt edukacyjny dotyczący produktów rybactwa

Zamysłem Lokalnej Grupy Rybackiej Kaszuby i Północnokaszubskiej Lokalnej Grupy Rybackiej było zwrócenie uwagi przyszłych kucharzy na szczególny składnik dań kaszubskich jakim jest ryba, w szczególności rodzime jej gatunki. Dla efektywnego wykorzystania ryb w kuchni konieczna jest umiejętność rozpoznawania świeżości surowca, jego obróbki oraz przyrządzania w towarzystwie innych składników charakterystycznych dla kuchni kaszubskiej. 

Do udziału w projekcie LGR Kaszuby oraz Północnokaszubska LGR zaprosiły uczniów i nauczycieli sześciu szkół ponadgimnazjalnych, kształcących w zawodach gastronomicznych. Na zaproszenie Lokalnych Grup Rybackich z dużym zainteresowaniem odpowiedziały:

  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Przodkowie,
  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach,
  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie,
  • Zespół Szkół nr 1 we Władysławowie,
  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kłaninie,
  • Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego  i Ustawicznego w Pucku.

Promocja produktów rybnych podczas XV Światowego Zjazdu Kaszubów

Pierwszym działaniem zrealizowanym w ramach projektu była promocja produktów rybnych podczas XV Światowego Zjazdu Kaszubów we Władysławowie. Uczniowie szkół z obszaru PLGR przygotowali i rozdysponowali poczęstunek rybny dla uczestników zjazdu – 4 tys. porcji zupy rybnej oraz rolmopsów śledziowych, a także 200 kg wędzonej belony.

Wyjazd studyjny rozpoczynający projekt edukacyjny dotyczący produktów rybactwa
W dniu 8 października 2013 r. odbył się pierwszy edukacyjny wyjazd studyjny rozpoczynający projekt edukacyjny dotyczący produktów rybactwa. Realizacja przedsięwzięcia swym zakresem obejmuje między innymi: wizyty studyjne grup uczniów z każdej szkoły gastronomicznej wraz z opiekunami po obszarach LGR Kaszuby oraz Północnokaszubskiej LGR , edukację gastronomiczną w postaci zajęć teoretycznych oraz warsztaty kulinarne.

W inauguracji projektu udział wzięli przedstawiciele ponadgimnazjalnych szkół gastronomicznych oraz uczniów kształcący się w zawodzie kucharza z obszaru LGR Kaszuby tj. Przodkowa, Somonina i Sierakowic. Celem wyjazdu było zapoznanie się z miejscami związanymi z historią i kulturą rybacką w tym: portów, kutrów przetwórni, a także restauracji rybnych. Podczas wyjazdu uczestnicy odwiedzili port w Helu, gdzie odbyło się spotkanie z rybakiem, który precyzyjnie omawiał budowę kutrów. Następnie miejsce miała wizyta w Muzeum Szkutnictwa Pana Juliusza Strucka. Na zakończenie przedsięwzięcia odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia w sprawie wspólnej realizacji projektu.

Zapraszamy do galerii

 

 

 

Zajęcia praktyczne w przetwórni ryb
W dniu 24 października br. odbyły się pierwsze zajęcia praktyczne dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych biorących udział w projekcie edukacyjnym dotyczącym produktów rybactwa. Zajęcia odbyły się w przetwórni ryb „Szkuner” sp. z o.o. we Władysławowie. W trakcie zajęć młodzież m.in. w praktyce zapoznała się z cyklem obiegu przetwórczego ryb, od momentu wyjęcia ich z wody, po wstępne przetwarzanie (patroszenie, filetowanie) po mrożenie, przygotowanie do transportu.

Projekt jest współorganizowany przez LGR Kaszuby oraz Północnokaszubską LGR w ramach projektu współpracy, którego celem jest promocja w zakresie pomorskiej rybnej kuchni regionalnej przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz promocję i rozwój obszarów zależnych od rybactwa na terenach działania Północnokaszubskiej LGR oraz LGR Kaszuby w oparciu o gastronomię.

Zapraszamy do galerii

Zajęcia gastronomiczne z uznanymi mistrzami kuchni

Najbardziej rozbudowanym działaniem, a jednocześnie najbardziej oczekiwanym przez uczestników projektu, były zajęcia gastronomiczne. Zajęcia te, to 72 godziny spędzone w doskonale wyposażonych pracowniach gastronomicznych szkół biorących udział w projekcie. Uczniowie w trzech 10-osobowych  zespołach  międzyszkolnych tj. 5 osób z wybranej szkoły z obszaru LGR Kaszuby oraz 5 osób z wybranej szkoły z obszaru PLGR wzięli udział w warsztatach gastronomicznych, obejmujących trzy całodniowe spotkania. Podczas warsztatów mieli okazję nauczyć się przygotowania przekąsek, zup oraz dań głównych na bazie ryb. Zajęcia poprowadzili uznani mistrzowie kuchni zrzeszeni w Stowarzyszeniu Kucharzy Polskich, Panowie Krzysztof Szulborski, Kazimierz Żołnowski oraz Andrzej Ławniczak – uczestnicy licznych znaczących w kraju i za granicą wydarzeń kulinarnych. Podczas zajęć uczniowie wspólnie z prowadzącymi mieli możliwość wykonania wielu potraw. Niezwykle interesująca była też szansa podpatrywania w trakcie pracy utytułowanych szefów kuchni,  mistrzów kucharskich z wieloletnią praktyką i doświadczeniem. W sumie zrealizowano II edycje zajęć, w których wzieło udział 60 uczniów ze szkół zaangażowanych w realizację projektu. 

 

Książka kucharska "Kuchnia z ikrą"

Publikacja ta jest zwieńczeniem realizacji projektu, podsumowaniem wielu godzin pracy uczniów i towarzyszących im nauczycieli. W książce znajduje się zbiór przepisów na dania z ryb wskazane przez uczniów - uczestników Projektu. Proponują oni potrawy zainspirowane zrealizowanymi podczas Projektu działaniami. Ponadto publikacja  została wzbogacona o wybrane przepisy szefów kuchni na potrawy, które przyrządzone były podczas zajęć gastronomicznych.

 

Spotkanie podsumowujące projekt

W dniu 10 kwietnia br. w Zespole Szkół Ponadgimanzjalnych w Sierakowicach odbyło się spotkanie podsumowujące edukacyjny projekt współpracy dotyczący produktów rybactwa realizowany wspólnie przez LGR Kaszuby i Północnkaszubską LGR.

 

 Kuchnia z ikra14 Kuchnia z ikra08 

 Do Sierakowic przybyli zaproszeni goście, restauratorzy, przedstawiciele firm z branży spożywczej, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego z obszaru obu lgr-ów, przedstawiciele szkół a przede wszystkim uczniowie biorący aktywny udział w projekcie wraz z opiekunami – nauczycielami.

Kuchnia z ikra16  Kuchnia z ikra21 

 W pierwszej części spotkania, a by przybliżyć osobom niezwiązanym z projektem, przedstawiono poszczególne zrealizowane działania w formie prezentacji oraz reportażu filmowego. Kolejno swoje wystąpienia mieli Bogdan Kwapisiewicz - Prezes Kapituły Kulinarnej Gdańskie Smaki oraz Krzysztof Szulborski - Prezes Stowarzyszenia Kucharzy Polskich.

Kuchnia z ikra23   Kuchnia z ikra22

Kulminacją spotkania było wręczenie wszystkim uczniom uczestniczącym w zajęciach Certyfikatów potwierdzających udział w projekcie oraz podziękowań dla ich opiekunów przez Prezesów obu grup rybackich – Marka Byczkowskiego i Zbigniewa Chmaruka oraz Krzysztofa Szulborskigo.  Równocześnie zaprezentowano opracowaną i wydaną książkę kucharską Rybka z ikrą.

 Kuchnia z ikra38  Kuchnia z ikra42

Na zakończenie padły deklaracje kontynuacji kolejnych edycji tego projektu, zarówno ze strony organizatorów jak również szkół.

Kuchnia z ikra56

losos zapiekany filetowanie dorsza

free joomla templatesjoomla templates
  Copyrights by Lokalna Grupa Rybacka Kaszuby  
logotypy