Odbył się FISCHMARKT 2014

ikonkaW dniu 23 sierpnia br. w Gdańsku na Targu Rybnym trzy lokalne grupy rybackie zorganizowały imprezę promocyjną – inscenizację targu rybnego – Fischmarkt 2014. Impreza ta organizowana była już po raz drugi i stanowi nawiązanie do wielkowiekowej tradycji Targu Rybnego w Gdańsku sięgającej 1343 roku.

 

 

 

Targ Rybny od samego początku istnienia zaopatrywał mieszkańców ówczesnego Gdańska w świeże ryby, a handel rybami zdominowali rybacy z terenu Północnokaszubskiej LGR, LGR Kaszuby i LGR Zalew Wiślany.

1a  2 

FISCHMARKT rozpoczął się wpłynięciem Motławą pomeranek – tradycyjnych kaszubskich łodzi pod Żuraw Gdański. Następnie wyładowano świeże i wędzone ryby z pokładów łodzi rybackich. Spod Żurawia kolorowy pochód, w którym udział wzięli rekonstruktorzy, członkowie orkiestry rybackiej i zespołu regionalnego oraz załogi łodzi rybackich, przeszedł uliczkami Starego Miasta w kierunku Targu Rybnego. Rozładowane z łodzi rybackich ryby przetransportowane zostały przez uczestników pochodu w plecionych koszach oraz na drewnianych taczkach i w skrzyniach.

Po dotarciu na Targ Rybny odbyło się uroczyste otwarcie Fischmarktu. Na scenie Pan Zbigniew Chmaruk Prezes Północnokaszubskiej LGR powitał wszystkich zgromadzonych gości w imieniu swoim, Pana Janusza Bystrona Wiceprezesa LGR Kaszuby oraz Pana Pawła Kozioła Prezesa LGR Zalew Wiślany.

6  5 

Na scenie Fischmarktu wystąpiły zespoły z Kaszub – Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca Sierakowice oraz Orkiestra Rybacka z Jastarni. Uczestnicy imprezy mieli możliwość degustacji potraw rybnych oraz zdobycia oryginalnych nagród w konkursach przygotowanych przez organizatorów – m.in. w konkursie filetowania łososia, naprawy sieci czy też gry na burczybasie.

 16  20

W trakcie imprezy można było zapoznać się w szczególności z pracą sieciarza, praczki czy spróbować samodzielnego skręcania lin. Na jarmarku nie zabrakło stoisk przetwórców ryb oraz kół gospodyń wiejskich z tradycyjnymi potrawami rybnymi oraz domowymi wypiekami. Atrakcją dla mieszkańców i turystów z pewnością była możliwość nabycia świeżej ryby prosto z kutra.

24

 

Na zakończenie Jarmarku wystąpił wokalno -instrumentalny zespół estradowy  z Olsztyna - Biłyj Bereh.

Zapraszamy do galerii

free joomla templatesjoomla templates
  Copyrights by Lokalna Grupa Rybacka Kaszuby  
logotypy