image1 image1 image1

TRADYCYJNE KASZUBSKIE MALARSTWO NA SZKLE – KOLEJNE ZAJĘCIA ZA NAMI

DSC 0171

 

W dniu 10.12.2015 r. w siedzibie LGR Kaszuby w Chmielnie odbyły się kolejne warsztaty malarstwa na szkle realizowane w ramach pozyskanych środków z Fundacji Banku Zachodniego WBK na realizację przedsięwzięcia pn. „Od tradycji i kultury do przyrody i natury – warsztaty malarstwa na szkle” dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kartuzach oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie. W warsztatach łącznie udział wzięło 11 osób.

Uczestnicy zajęć z zainteresowaniem słuchali informacji o historii malarstwa, w tym sposobu pierwotnie wykonywanych malowideł, podejmowanej problematyki w kaszubskim malarstwie na szkle ukierunkowanej głównie na postacie sakralne, kompozycje kwiatów, wzory kaszubskie itp. Uczniowie dowiedzieli się, że dawniej na szkło naklejano obrazki świętych pańskich, świętą rodzinę, Jezusa, Maryję. W większości były to drzeworyty przyklejane do szyby w otoce kwiatowego ornamentu malowanego bezpośrednio na szkle. Zdziwienie wśród uczniów wzbudziła informacja, iż dawniej namalowanymi obrazami świętych na szkle ozdabiany ściany domów.

Tym razem, wśród wybieranych przez uczestników zajęć wzorów do wykonania prac znalazły się wyłącznie stosunkowo trudne do wykonania postacie świętych : św. Barbary, św. Ignacego, św. Rozalii oraz św. Antoniego.

 

tmtz znaczki www

free joomla templatesjoomla templates
  Copyrights by Lokalna Grupa Rybacka Kaszuby  
logotypy